Modrá barva smrti
Modrá je v dnešní době jednou z nejoblíbenějších barev. Avšak kdysi byl její význam zcela odlišný. Začněme tedy už jen tím, že modrá je barvou spánku a tranzu. A barvou smrti. Podle doložených pramenů natírali staří Slované kůly na mohylách modrou barvou . Také čarodějnice Morwyrthy se pomalovávaly při zaklínání mrtvých modrou barvou. Keltští bojovníci se před bitvou pomalovávali modrou barvou na nahé tělo, aby tím dali najevo své pohrdání smrtí. Slepé oči jsou modré a bez života, podle lidových pověstí vznikají na místech, kde se dotkl mrtvý modřiny. Je tak pravým protikladem červené barvy, která symbolizuje život - modrá je studená , způsobuje odkrvení - pokud se díváte dlouho na modrou barvu. Zmrzlý člověk je promodralý, je zajímavé, že lidé odvodily přirovnání modré jak k mrazu tak ke spánku - zmrzlý člověk umírá, jeho končetiny i celé tělo promodrává, usíná. Modrá utlumuje narozdíl od červené, která aktivizuje. Charakterizuje také spíše ničemy a přízraky , jen vzpomeňte zlotřilci jsou vždycky bledí a studení, odcizení citům, už jen taková Zimní nebo chcete-li Sněhová královna. Modrá byla také barva duchovna a čarodějnictví. Při vyvolávání duchů se nosila modrá roucha, jako spojení s oním světem. Ale naopak v křesťanské tradici se stala barvou všech nebešťanů. Panna Marie je většinou vždy zobrazována v modrém rouše symbolizující nebe, do kterého zahalí všechny opuštěné. Do umění prosadili více modré zvláště protestanti, kteří chtěli ukázat svou asketickou trpělivost čekání na Království Nebeské. Původně měli církevní kněží modrá roucha, pak po době karolínské se ho zmocnili římskokatoličtí kněží. Po spojení s červenou barvou - modrá duchovno, červená živý svět , vznikla fialová barva, kterou používají dodnes a má dokázat, že církev vládne nad Oběma světy. Do umění se však dostala také díky Pomněnce. Pomněnka se stala oblíbeným motivem ve Victorianské době, tiskla se jako motiv na dopisní papíry, vyšíval se na šaty i střevíce, ba dokonce našel i uplatnění ve nové vznikající květomluvě( abyste to špatně nepochopili, květomluva už existovala dávno před tím, ale victoriánská kutura si ji upravila podle potřeb doby ) znamenalo to " Nezapoměň na mne " .
Modrá je také barva starých vzpomíne, což se poměrně protíná s bílou barvou. Myosothis má totiž tři barevné varianty , kromě modré ještě bílou a světle růžovou. A právě bílá a divoká modrá se vysazují nejčastěji. V německu se vysazovali na hroby na znamení stálých vzpomínek.
Poměnka také byla rostlinou podsvětí a barvou duchů. s její pomocí se daly otevírat brány do Podsvětí. Její totemové zvíře je právě myš a to většínou bílá. A tím se dostáváme k mýtickým zvířatům. Věřilo se také, že dokáže kalit ocel. Každý má v podvědomí zabudované, že většina kovů má modrou barvu. Každé dítě vám nakreslí modrý meč a modré slzy.
Modrá barva je s přírodou velmi pevně spojena lidí v dnešní době znají jen málo modrých květin a stromů s modrými plody, jen na Valašsku si vždycky vzpomenou na slivky! Tam se také říká, že sen o planých trnkách značí trpkost a žalost. Spojení modrého květu stračky s čarodějnictvím mělo také v sobě víc než jen spojování s tvarem květu - okvětí připomíná " Muří nohu" , pokud rostla stračka v obilí považovalo se to za nešťastné znamení.
Fiala a čekanka byli kvítky milenců, kteří se museli natrvalo rozloučit. Čekanka tím také připomíná onu trpělivost a askezi. Modré oděvy nosily také převážně vdovy a starší ženy. Lidé se však ¨naučili stejným způsobem proti smrti chránit . Jak už jsem poukázal u Keltských bojovníků. Např. v Arménii se stále nosí nárámky, prsteny nebo přívěšky s modrými kameny, které mají chránit majitele proti uhranutí. Krom toho se také nosí náhrdelníky z modrých perel. Kupodivu je i zvyk, že se švestky po sklizni přikrývaly bílým plátnem. Smrt jako oddělení od druhého světa, světa protikladného a nebezpečného.